joomla templates top joomla templates template joomla

Rusza Czyżyńska

krakow.pl włącz . Opublikowano w Kraków miejskie

Rusza Czyżyńska Akademia Samorządności

Od 20 października do 16 listopada odbywać się będą spotkania w ramach Czyżyńskiej Akademii Samorządności, udział w której weźmie m.in. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider.

Adresowana do uczniów szkół średnich akademia będzie składać się z wykładów oraz spotkań z osobami z życia publicznego. Teoretyczną wiedzę na temat zagadnień związanych z samorządem przekazywać będą m.in. nauczyciele akademiccy z Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Uczestnicy wykładów poznają historię samorządu, dowiedzą się jaką rolę pełni on w państwie. Będą mieli także okazję, by pogłębić swoją wiedzę na temat ustroju samorządowego Krakowa. Natomiast podczas spotkań m.in. z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem młodzi ludzie dowiedzą jak wygląda praca samorządowca od kuchni. Oprócz tego dla uczestników projektu organizatorzy przygotują wycieczki tematyczne, m.in. zwiedzanie Sali Obrad Rady Miasta Krakowa. Wezmą oni także udział w oficjalnej sesji Rady Dzielnicy XIV Czyżyny. – Młodzież nie garnie się do działalności publicznej. Chcemy to zmienić, bo to przecież w ich rękach za kilka czy kilkanaście lat znajdą się nasze dzielnice, miasto, województwo – tłumaczy Krzysztonek.

Poniżej prezentujemy program Akademii:
20 października (ZSO nr 14 na os. Dywizjonu 303 nr 66) - oficjalna inauguracja Akademii. W programie m.in.: wykład o historii samorządu terytorialnego w Polsce oraz spotkanie z Kazimierzem Barczykiem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego, byłym Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

27 października (ZSO nr 14, os. Dywizjonu 303 nr 66) – wykład o roli, podziale i zadaniach samorządu terytorialnego w państwie; spotkanie z Ireneuszem Rasiem, posłem na Sejm RP, byłym radnym Krakowa i przewodniczącym Dzielnicy XVI Bieńczyce.

9 listopada (Sala Obrad Rady Miasta Krakowa) – wykład o ustroju samorządowy Krakowa oraz spotkanie z Bogusławem Kośmiderem Przewodniczącym RMK.

15 listopada (Klub 303, pawilon nr 1 na os. Dywizjonu 303) – wykład o roli dzielnic w strukturze samorządowej Krakowa oraz udział w sesji Rady Dzielnicy XIV Czyżyny.

16 listopada (Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2) – wręczenie dyplomów uczestnikom akademii.

Organizatorami Czyżyńskiej Akademii Samorządności są: Rada Dzielnicy XIV Czyżyny, Instytut Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Krakowie. Patronat honorowy nad akademią objęli: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk. Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej dzielnicy: http://www.dzielnica14.krakow.pl/aktualnosci/414-czyyska-akademia-samorzdnoci.html MB, BS