joomla templates top joomla templates template joomla

Z profilaktyką na TY

powiat.krakow.pl włącz . Opublikowano w Kraków powiatowe

Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża wychodząc naprzeciw potrzebie społecznej, stworzył projekt „Z profilaktyką na TY! – program profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych oraz dorosłych mieszkanek powiatu krakowskiego”. Celem projektu jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka piersi oraz raka szyjki macicy wśród dziewcząt i dorosłych mieszkanek powiatu krakowskiego.

Projekt „Z profilaktyka na TY!” jest kontynuacją projektów z lat 2009-2011: „Moja pierwsza wizyta u ginekologa”, „Profilaktyka na TAK” oraz „Profilaktyce mówmy TAK!”.

Projekt składa się z 2 elementów:
prelekcje dla uczennic klas I i II siedmiu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krakowskiego na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy (październik-listopad br.),
spotkania dla kobiet dojrzałych z trzech gmin powiatu krakowskiego, zachęcające do regularnych badań (październik-listopad br.).
Pierwsze spotkanie odbędzie się w Jaśkowicach (gmina Skawina) w dniu 26 października 2012 r. (piątek) o godz. 17.30 w Domu Ludowym. Program spotkania:
17.30 Epidemiologia i diagnostyka kobiecych chorób nowotworowych– wykład – dr n. med. Piotr Brandys – onkolog-radioterapeuta
18.30 Część artystyczna
18.45 Samobadanie piersi– prezentacja, ćwiczenia – Joanna Dyba – Stowarzyszenie „Amazonka”
19.30 Drobny poczęstunek

Dodatkowo w dniu 27 października 2012 r. (sobota) przy Domu Ludowym w Jaśkowicach w godz.
9.00-16.00 będzie możliwość wykonania bezpłatnej mammografii.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 listopada 2012 r. (piątek) o godz. 17.00 w Domu Ludowym w Przegini Duchownej (gmina Czernichów), bezpłatne badania mammograficzne natomiast odbędą się 10 grudnia 2012 r. (sobota) w godz. 9.00-16.00.

Ostatnie spotkanie będzie miało miejsce w Zabierzowie w Samorządowym Centrum Kultury i Sportu (ul. Szkolna 2) w dniu 24 listopada 2012 r. (sobota) o godz. 11.00, natomiast bezpłatne badania mammograficzne rozpoczną się o godz. 13.00 i będę trwały do godz. 19.00.

Do bezpłatnych badań kwalifikowane są panie w wieku od 40-49 lat oraz powyżej 69 lat – badania finansowane są ze środków Powiatu Krakowskiego oraz w wieku 50-69 lat – badania finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Badania wykonuje CM „Maszachaba”.
Projekt jest współfinansowany ze środków Powiatu Krakowskiego.